<<back

Hip-hop Festival

vk.com

Hip-hop festival
V1 Festival – open air hip-hop festival took place from 16 to 19 May 2013

Battles of 4 hip-hop foundational elements - Graffiti, Dj'ing, Rap and Breaking;
performances of invited guests, master classes and Russia vs World battle.
The end of festival saw grand Russia vs World Battle in which invited guests took part.

 

INVITED GUESTS:
 Dj Qbert, Killafornia, T-Rock (RSC), Ata(Ghost Crew), Phantom(Zulu kingz),
 Top 9, Масса (DiСiМСi), Mister Мaloy, LA (Bad Balanсe), Sasha Trun, Victor Splash.

 

             1 DAY - 16 May. GRAFFITI.

10:00 – 21:00 - Wall graffiti 3 crews

13:00 – 14:30 - Sketch-battle. 3 winners are selected for participation in Wall battle.

15:00 – 21.00 - Board graffiti, 6 participants (3 invited + 3 winners). Тheme "USSR – homeland of hip-hop"

15:30 – master class by Victor Splash. History, techniques and styles of graffiti.

17:00 – mini-contest for viewers.

18:00 – calligraphy contest.

20:00 – caricatures contest.

21:00 – Wall and board contests summing up, rewarding

Judges: Sasha Trun, Victor Splash, Azat Scorpy (city of Perm)

DJs:
- Dj Ola Ola (Newcastle/UK)
- Dj Tony Rock (Top 9)
- Dj Komar (Top 9 )
- Dj Well B (Funk Fanatix )
 

 

             2 DAY – 17 May. Dj & Rap BATTLES.

14:00 – Master class by KillaFornia.

15:00 – registration for skratch battle.

16:00 – selection of 8 participants.

17:00 – 1vs1 skratch battle.

18:30 – Rewarding and demonstration performance of Dj Qbert.

19:00 –  master-class by  b-boy T-Rock.

19:00 – registration for rap.

19:30 – Rap selection (8 participants).

20:30 – 1vs1 rap battle.

22:00 – Rewarding.  Concert of Mister Maloy.

Judge: Dj Qbert
RAP battle. Judge: Масса (ДiСiМСi), Мister Maloy, LA (Bad Balance)
      

 

             3 DAY – 18 May. BREAKING.

12:00 – Juniors up to 2 years of training 1vs1.

16:00 – master class by Dj Qbert.

16:30 – Juniors more than 2 years of training 1vs1.

20:00 – TopRock 1vs1 selection of 16 participants.

21:00 – Profi 3vs3 selection of 16 teams.

Judges: T-Rock(Rock Steady Crew), Ata (Ghost Crew), Phantom (Zulu Kingz).

 

            4 DAY – 19 May. BREAKING.

13:30 – master class by b-boy Phantom.

16:00 – Top Rock 1vs1.

17:30 – Final Top Rock 1vs1, 3 rounds.

18:00 – Profi 3vs3.

20:00 – Final Profi 3vs3, 3 rounds.

Judges: T-Rock (Rock Steady Crew), Ata (Ghost Crew), Phantom (Zulu Kingz).

 

Show schedule

Hip-hop festival
V1 Festival – open air hip-hop festival took place from 16 to 19 May 2013

Battles of 4 hip-hop foundational elements - Graffiti, Dj'ing, Rap and Breaking;
performances of invited guests, master classes and Russia vs World battle.
The end of festival saw grand Russia vs World Battle in which invited guests took part.

 

INVITED GUESTS:
 Dj Qbert, Killafornia, T-Rock (RSC), Ata(Ghost Crew), Phantom(Zulu kingz),
 Top 9, Масса (DiСiМСi), Mister Мaloy, LA (Bad Balanсe), Sasha Trun, Victor Splash.

 

             1 DAY - 16 May. GRAFFITI.

10:00 – 21:00 - Wall graffiti 3 crews

13:00 – 14:30 - Sketch-battle. 3 winners are selected for participation in Wall battle.

15:00 – 21.00 - Board graffiti, 6 participants (3 invited + 3 winners). Тheme "USSR – homeland of hip-hop"

15:30 – master class by Victor Splash. History, techniques and styles of graffiti.

17:00 – mini-contest for viewers.

18:00 – calligraphy contest.

20:00 – caricatures contest.

21:00 – Wall and board contests summing up, rewarding

Judges: Sasha Trun, Victor Splash, Azat Scorpy (city of Perm)

DJs:
- Dj Ola Ola (Newcastle/UK)
- Dj Tony Rock (Top 9)
- Dj Komar (Top 9 )
- Dj Well B (Funk Fanatix )
 

 

             2 DAY – 17 May. Dj & Rap BATTLES.

14:00 – Master class by KillaFornia.

15:00 – registration for skratch battle.

16:00 – selection of 8 participants.

17:00 – 1vs1 skratch battle.

18:30 – Rewarding and demonstration performance of Dj Qbert.

19:00 –  master-class by  b-boy T-Rock.

19:00 – registration for rap.

19:30 – Rap selection (8 participants).

20:30 – 1vs1 rap battle.

22:00 – Rewarding.  Concert of Mister Maloy.

Judge: Dj Qbert
RAP battle. Judge: Масса (ДiСiМСi), Мister Maloy, LA (Bad Balance)
      

 

             3 DAY – 18 May. BREAKING.

12:00 – Juniors up to 2 years of training 1vs1.

16:00 – master class by Dj Qbert.

16:30 – Juniors more than 2 years of training 1vs1.

20:00 – TopRock 1vs1 selection of 16 participants.

21:00 – Profi 3vs3 selection of 16 teams.

Judges: T-Rock(Rock Steady Crew), Ata (Ghost Crew), Phantom (Zulu Kingz).

 

            4 DAY – 19 May. BREAKING.

13:30 – master class by b-boy Phantom.

16:00 – Top Rock 1vs1.

17:30 – Final Top Rock 1vs1, 3 rounds.

18:00 – Profi 3vs3.

20:00 – Final Profi 3vs3, 3 rounds.

Judges: T-Rock (Rock Steady Crew), Ata (Ghost Crew), Phantom (Zulu Kingz).

 

Hide schedule

photo and video accounts, tournament scheme