<<back

Hip-Hop Festival

vk.com

"V1 Festival" – open air hip-hop festival
DAY 1 (2.07, Thursday)  – GRAFFITI
DAY 2 (3.07, Friday)       – MUSICAL DAY (Scratching, Beatmaking)
DAY 3 (4.07, Saturday)  – BREAKING, RAP
DAY 4 (5.07, Sunday)    – BREAKING, FREESTYLE, FUNKY  DRUMMER

 

                              GUESTS AND JUDGES:

- Crazy Legs                                    (New York)

- Freez                                            (Stockholm)

- DJ Qbert                                       (San Francisco)

- Damu the Fudgemunk                  (Washington)

- Bernard Purdie                               (New York)

- Bad Balance                                   (Moscow)

- DJ 108                                          (Spb)

- MC MoonStar                                 (Spb)

 

                                        BANDS:

- Groovbag.                                        (Ekaterinburg)

- South Band                                       (Yalta)

- Mr. Bape                                           (Murmansk)

- Drum and Brass                                (Spb)

 

                            PRE-SELECTED PARTICIPANTS:

- All the Most Crew (PRO 3x3)                                   (Moscow)

- Ruffneck Attack Crew (PRO 3x3)                             (Kiev)

- Flying Budda, (Judge, Freestyle Dance)                    (Sakhalin)

- Milhouse (Universal bboy)                                         (Korea)

- Atajan (Judge, Freestyle Dance, Universal bboy)       (Ivanovo)

 

 

FESTIVAL SCHEDULE:

 

                             DAY 1 (2.07) GRAFFITI

Open air location (Ligovsky pr.37)

Judges: - Trun (StP), sugar 18(msk)

12.00 –               Doors open

12:00 – 13:00 – Graffiti workshop by the judges

13:00 – 14:30 – Sketch Battle

                        Theme: “Saint-Petersburg is the capital of the world”

                        Prize: participation in the battle on the stands  

           13:30 – 21:00 – Photorealism battle  (5 participants).

                      Theme: “Participants of V1 Battles” (5 characters)

                      Prizes: 1st place – 15 000 rubles, 2nd place – 10 000 rubles, 3rd place – 5 000 rubles.

                       

15:00 – 21:00 – Battle on the stands (6 teams, 2 members in each)

                        Winners of the sketch battle will participate in this battle

                        Theme: “Saint-Petersburg is the capital of the world”

                       Prizes: 1st place – 15 000 rubles, 2nd place – 10 000 rubles

17:00 – 18:00 – Mini contests amongst the audience.

                     Anyone can participate (5 3-minute long rounds, 3 people in each round)

                        Prizes: Graffiti magazines

18:30 – 19:30 – Tagging Contest (Maximum of 27 participants)

Anyone can participate (2-minute long rounds, 3 people in each round)

Prizes: 1st  place -7 000 rubles, 2nd place  - 3 000 rubles

19:30 – 20.30 – Caricature battle  

                        Anyone can participate , 4 characters, 10 mins to draw each character  

                        Prizes: 1st place – 5000 rubles, 2nd place – 2000 rubles

21.00 – 21.30 – Announcement of the judges’ decision. Prize-giving

 

                        Battle on the wall. Theme: “Space”

                        3 crews:

- Updatе (Spb) – last year’s winners.

-"Tak nado" (Novosibirsk).

- No future punishers (Spb).

Graffiti is made in advance. On the 2nd of July the judges’ decision will be announced.

Prizes: 1st place – 25000 rubles. 2nd place – 15000 rubles

DJs throughout the day: Ola Ola, Disco T, Kosto, Komar, Well B

 

 

                           DAY 2 (3.07). MUSICAL DAY.

Indoors location (Vosstaniya 1, 3rd floor)

 

15.00 – 16.30 - Crazy Legs workshop.

                                             Break 30 minutes.

17.00 – 19:00 – SCRATCH BATTLE (8 participants, selected from 40)

Selection: 1 minute. Battle: 1x1, 2 rounds (slow and fast beats) Final: 3 rounds (slow, fast beat and interchange)

Judge: DJ Qbert

                                   DJ: Funky G.

Prizes : 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 5 000 rubles

19.00 – 19.30 -  Dj Qbert’s (San Francisco) showcase

                                             Break 30 minutes.

20.00 – 21:30 -  BEATMAKERS BATTLE  (8 participants. Selected from 40)  

                        Selection: 1 round, represent 1 minute. Battle:  2 rounds, 1 minute each)

                        Judge : Damu the Fudgemunk

                        DJ: Funky G.

                        Prizes : 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 7 000 rubles

21.30 – 22.00 - Damu the Fudgemunk (Washington) live

 

 

                         DAY 3 (4.07). BREAKING. RAP BATTLE

Open air location (Ligovsky 37)

13.00 – 14.30 – JUNIORS 3x3. Selection (max. 40)

                        Selection from 1st round battle

14.30 – 16:30 - JUNIORS 3x3. Battle. (16 participants)

         1st round 1 solo from each dancer, later 2 solos each round.  

                       

                        Judges: Flying Buddha, Bochrock

         DJ Scream during the selection.

         Groovbag (Ekaterinburg) LIVE during the battle

           Prizes : 1st place -30 000 rubles, 2nd place  - 15 000 rubles

 

13.00 – 15.00 – PRO 3x3. Selection (Мax. 40)

                        Indoors location (Vosstaniya 1; 3rd floor) 1 solo from each dancer.

                        Judges: Crazy Legs, Freez,

                        DJ: Wolt.

                        MC: Kosto

                                                   Break 30 minutes.

                       

17.00 – 18.30 – UNIVERSAL BBOY. Selection (max.40 participants )  

                       1 solo from each dancer.

.                       DJ: WellB

18.30 – 19.00 – Battle South Band (Yalta) vs Groovbag (Ekaterinburg).

19.00 – 20.00 - UNIVERSAL BBOY. Battle (8 participants)

Each battle - 3 rounds. 1st round – toprock, 2nd round – footwork, 3rd round – powermove.

Judges : Crazy Legs, Freez,

                        South Band (Ekaterinburg) LIVE.

Prizes: 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 7 000 rubles

                                            Break 20 minutes.

20.00 – 21.00 - Bad Balance (Moscow) LIVE

21.00 – 22.00 – RAP  FREESTYLE (8 participants out of max. 40).

Selection: 1.5 minute long performance  from each participant. Battle: 2 rounds with given themes .

                        Judges : Sheff, Dj 108, MC MoonStar

                        Mr Bape (Murmansk) LIVE

                        Prizes: 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 7 000 rubles

 

 

                          DAY 4 (5.07). BREAKING.

Open air location (Ligovsky 37)

 

12.00 – 13.30 – Crazy legs’ hip-hop lecture

                                            Break 30 minutes.

14.00 – 15.00 – FREESTYLE DANCE. Selection (max. 40 participants)

                       1 solo from each dancer

                                            Break 30 minutes.

15.30 – 17.00 - FREESTYLE DANCE. Battle  (16 participants)

                       1st round - 1 solo from each dancer, 2nd round – 2 solos

                       Judges : Crazy Legs, Freez,

                        Mr. Bape (Murmansk) LIVE

                        Prizes: 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 8 000 rubles

17.00 – 17.30 - Russian steps contest

17.30 – 18.30 –FUNKY DRUMMER BATTLE (8 participants out of  40).

Selection: represent 1 minute from each drummer. Battle: 1st  round - 2 solos  (slow and fast rhythm).
2nd round and semi-final – 2 rounds (1 minute each): represent and accompaniment (along with bass-guitar).
Final – interchange 3 minutes, each 1 or 2 eights.  

         Judge: Bernard Purdie (USA)

                  Mr. Bape (Murmansk) LIVE

                  Prizes: 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 5 000 rubles

18.30 – 19.00 -  Bernard Purdie (New York) LIVE

                                              Break 30 minutes

19.30 – 20.00 - Battle Mr. Bape (Murmansk) vs. Drum and Brass (Spb).

20.00 – 22.00 – PRO 3x3. Battle (16 crews).

                       1st round – 1 solo from each dancer, later – 2 solos.

                        Judges: Crazy Legs, Freez,

                        Drum and Brass (Spb) LIVE

                       

Prizes: 1st place - 60 000 rubles, 2nd place  - 30 000 rubles

 

Show schedule

"V1 Festival" – open air hip-hop festival
DAY 1 (2.07, Thursday)  – GRAFFITI
DAY 2 (3.07, Friday)       – MUSICAL DAY (Scratching, Beatmaking)
DAY 3 (4.07, Saturday)  – BREAKING, RAP
DAY 4 (5.07, Sunday)    – BREAKING, FREESTYLE, FUNKY  DRUMMER

 

                              GUESTS AND JUDGES:

- Crazy Legs                                    (New York)

- Freez                                            (Stockholm)

- DJ Qbert                                       (San Francisco)

- Damu the Fudgemunk                  (Washington)

- Bernard Purdie                               (New York)

- Bad Balance                                   (Moscow)

- DJ 108                                          (Spb)

- MC MoonStar                                 (Spb)

 

                                        BANDS:

- Groovbag.                                        (Ekaterinburg)

- South Band                                       (Yalta)

- Mr. Bape                                           (Murmansk)

- Drum and Brass                                (Spb)

 

                            PRE-SELECTED PARTICIPANTS:

- All the Most Crew (PRO 3x3)                                   (Moscow)

- Ruffneck Attack Crew (PRO 3x3)                             (Kiev)

- Flying Budda, (Judge, Freestyle Dance)                    (Sakhalin)

- Milhouse (Universal bboy)                                         (Korea)

- Atajan (Judge, Freestyle Dance, Universal bboy)       (Ivanovo)

 

 

FESTIVAL SCHEDULE:

 

                             DAY 1 (2.07) GRAFFITI

Open air location (Ligovsky pr.37)

Judges: - Trun (StP), sugar 18(msk)

12.00 –               Doors open

12:00 – 13:00 – Graffiti workshop by the judges

13:00 – 14:30 – Sketch Battle

                        Theme: “Saint-Petersburg is the capital of the world”

                        Prize: participation in the battle on the stands  

           13:30 – 21:00 – Photorealism battle  (5 participants).

                      Theme: “Participants of V1 Battles” (5 characters)

                      Prizes: 1st place – 15 000 rubles, 2nd place – 10 000 rubles, 3rd place – 5 000 rubles.

                       

15:00 – 21:00 – Battle on the stands (6 teams, 2 members in each)

                        Winners of the sketch battle will participate in this battle

                        Theme: “Saint-Petersburg is the capital of the world”

                       Prizes: 1st place – 15 000 rubles, 2nd place – 10 000 rubles

17:00 – 18:00 – Mini contests amongst the audience.

                     Anyone can participate (5 3-minute long rounds, 3 people in each round)

                        Prizes: Graffiti magazines

18:30 – 19:30 – Tagging Contest (Maximum of 27 participants)

Anyone can participate (2-minute long rounds, 3 people in each round)

Prizes: 1st  place -7 000 rubles, 2nd place  - 3 000 rubles

19:30 – 20.30 – Caricature battle  

                        Anyone can participate , 4 characters, 10 mins to draw each character  

                        Prizes: 1st place – 5000 rubles, 2nd place – 2000 rubles

21.00 – 21.30 – Announcement of the judges’ decision. Prize-giving

 

                        Battle on the wall. Theme: “Space”

                        3 crews:

- Updatе (Spb) – last year’s winners.

-"Tak nado" (Novosibirsk).

- No future punishers (Spb).

Graffiti is made in advance. On the 2nd of July the judges’ decision will be announced.

Prizes: 1st place – 25000 rubles. 2nd place – 15000 rubles

DJs throughout the day: Ola Ola, Disco T, Kosto, Komar, Well B

 

 

                           DAY 2 (3.07). MUSICAL DAY.

Indoors location (Vosstaniya 1, 3rd floor)

 

15.00 – 16.30 - Crazy Legs workshop.

                                             Break 30 minutes.

17.00 – 19:00 – SCRATCH BATTLE (8 participants, selected from 40)

Selection: 1 minute. Battle: 1x1, 2 rounds (slow and fast beats) Final: 3 rounds (slow, fast beat and interchange)

Judge: DJ Qbert

                                   DJ: Funky G.

Prizes : 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 5 000 rubles

19.00 – 19.30 -  Dj Qbert’s (San Francisco) showcase

                                             Break 30 minutes.

20.00 – 21:30 -  BEATMAKERS BATTLE  (8 participants. Selected from 40)  

                        Selection: 1 round, represent 1 minute. Battle:  2 rounds, 1 minute each)

                        Judge : Damu the Fudgemunk

                        DJ: Funky G.

                        Prizes : 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 7 000 rubles

21.30 – 22.00 - Damu the Fudgemunk (Washington) live

 

 

                         DAY 3 (4.07). BREAKING. RAP BATTLE

Open air location (Ligovsky 37)

13.00 – 14.30 – JUNIORS 3x3. Selection (max. 40)

                        Selection from 1st round battle

14.30 – 16:30 - JUNIORS 3x3. Battle. (16 participants)

         1st round 1 solo from each dancer, later 2 solos each round.  

                       

                        Judges: Flying Buddha, Bochrock

         DJ Scream during the selection.

         Groovbag (Ekaterinburg) LIVE during the battle

           Prizes : 1st place -30 000 rubles, 2nd place  - 15 000 rubles

 

13.00 – 15.00 – PRO 3x3. Selection (Мax. 40)

                        Indoors location (Vosstaniya 1; 3rd floor) 1 solo from each dancer.

                        Judges: Crazy Legs, Freez,

                        DJ: Wolt.

                        MC: Kosto

                                                   Break 30 minutes.

                       

17.00 – 18.30 – UNIVERSAL BBOY. Selection (max.40 participants )  

                       1 solo from each dancer.

.                       DJ: WellB

18.30 – 19.00 – Battle South Band (Yalta) vs Groovbag (Ekaterinburg).

19.00 – 20.00 - UNIVERSAL BBOY. Battle (8 participants)

Each battle - 3 rounds. 1st round – toprock, 2nd round – footwork, 3rd round – powermove.

Judges : Crazy Legs, Freez,

                        South Band (Ekaterinburg) LIVE.

Prizes: 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 7 000 rubles

                                            Break 20 minutes.

20.00 – 21.00 - Bad Balance (Moscow) LIVE

21.00 – 22.00 – RAP  FREESTYLE (8 participants out of max. 40).

Selection: 1.5 minute long performance  from each participant. Battle: 2 rounds with given themes .

                        Judges : Sheff, Dj 108, MC MoonStar

                        Mr Bape (Murmansk) LIVE

                        Prizes: 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 7 000 rubles

 

 

                          DAY 4 (5.07). BREAKING.

Open air location (Ligovsky 37)

 

12.00 – 13.30 – Crazy legs’ hip-hop lecture

                                            Break 30 minutes.

14.00 – 15.00 – FREESTYLE DANCE. Selection (max. 40 participants)

                       1 solo from each dancer

                                            Break 30 minutes.

15.30 – 17.00 - FREESTYLE DANCE. Battle  (16 participants)

                       1st round - 1 solo from each dancer, 2nd round – 2 solos

                       Judges : Crazy Legs, Freez,

                        Mr. Bape (Murmansk) LIVE

                        Prizes: 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 8 000 rubles

17.00 – 17.30 - Russian steps contest

17.30 – 18.30 –FUNKY DRUMMER BATTLE (8 participants out of  40).

Selection: represent 1 minute from each drummer. Battle: 1st  round - 2 solos  (slow and fast rhythm).
2nd round and semi-final – 2 rounds (1 minute each): represent and accompaniment (along with bass-guitar).
Final – interchange 3 minutes, each 1 or 2 eights.  

         Judge: Bernard Purdie (USA)

                  Mr. Bape (Murmansk) LIVE

                  Prizes: 1st place -15 000 rubles, 2nd place  - 5 000 rubles

18.30 – 19.00 -  Bernard Purdie (New York) LIVE

                                              Break 30 minutes

19.30 – 20.00 - Battle Mr. Bape (Murmansk) vs. Drum and Brass (Spb).

20.00 – 22.00 – PRO 3x3. Battle (16 crews).

                       1st round – 1 solo from each dancer, later – 2 solos.

                        Judges: Crazy Legs, Freez,

                        Drum and Brass (Spb) LIVE

                       

Prizes: 1st place - 60 000 rubles, 2nd place  - 30 000 rubles

 

Hide schedule

photo and video accounts, tournament scheme